close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 lipca 2017

  odbyły się w dniach 30.06-02.07.2017 r. w Žagubicy na Homolju. Na spotkanie przybyła delegacja władz Piotrkowa Trybunalskiego.

  Od 2006 r. ma miejsce owocna współpraca obu miast. Wraz z delegacją przyjechał piotrkowski zespół wokalny „Przygoda”, który wziął udział w koncercie „Srpski poj od iskona” na scenie przy miejscowej cerkwi. Goście spotkali się z serdecznym przyjęciem ze strony gospodarza spotkania, przewodniczącego gminy Žagubica, p. Safeta Pavlovicia.

   

  zdjęcia: Ambasada RP w Belgradzie

   

  W drugim dniu uroczystości do Žagubicy przybył minister spraw wewnętrznych Republiki Serbii, p. Nebojša Stefanović, który w przemówieniu podkreślił m.in., że w gminie Žagubica ma miejsce najmniej zdarzeń kryminalnych w Serbii. Na polanie przy źródłach rzeki Mlavy odbył się tradycyjny jarmark, na którym miejscowi producenci prezentowali wyroby rzemiosła i tradycyjne wyroby spożywcze.

   

   

  Ze strony Ambasady w uroczystościach uczestniczył konsul Paweł Sokołowski, który przekazał władzom miasta podziękowania za dotychczasową współpracę oraz okolicznościowe upominki.

   

  Konsul Paweł Sokołowski odwiedził także znajdującą się w pobliżu miasta Bor wieś Luka - miejsce, w którym w grudniu 1943 r. zginął w walce z Niemcami wysłannik Rządu Londyńskiego, cichociemny kpt. Józef Maciąg vel Michał Lewandowski, ps. "Nash". W swojej działalności na terenie Homolja wsławił się zorganizowaniem polskiej brygady wchodzącej w skład Korpusu Mlavskiego, liczącej ok. 300 osób - Polaków, którzy zbiegli z licznych w tym rejonie obozów pracy i kopalni.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: