close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 listopada 2017

  W dniu 8 listopada w Jugosłowiańskiej Kinotece w Belgradzie został uroczyście otwarty przegląd filmów jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.

  Licznie zgromadzonych miłośników polskiego kina przywitał Ambasador RP w Serbii Tomasz Niegodzisz oraz dyrektor Jugosłowiańskiej Kinoteki Marjan Vujović. Publiczność miała okazję obejrzeć serbską premierę ekranizacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pt. „Tatarak” (2009) z Krystyną Jandą w roli głównej. Wzruszającą historię o miłości, która przychodzi za późno, i o śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.

  Do 12 listopada zostanie zaprezentowanych dziewięć filmów Andrzeja Wajdy („Kanał”, „Popiół i diament”, „Popioły”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, Człowiek z żelaza”) w tym czarno-biały polsko-jugosłowiański film „Powiatowa lady Makbet” (1962).   

   

  Wydarzenie to jest jednym z elementów obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku ta ważna okazja została uczczona wyjątkowymi wydarzeniami kulturalnymi. Warto podkreślić, że w okresie zaborów to jedynie kultura była nośnikiem wartości patriotycznych i tożsamości narodowej.

   

  W listopadzie odbędzie się również koncert polskiej muzyki barokowej w wykonaniu zespołu wokalnego „Capella Cracovensis” w sali koncertowej Fundacji Kolarac w Belgradzie. Natomiast zwieńczeniem obchodów 99 rocznicy Niepodległości będzie wystawa „Ikonostas światła – sakralny witraż prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego” w Świątyni św. Sawy w Belgradzie.

   

   

  Fot.: Amabasada RP w Belgradzie

  IMG_0586
  IMG_0591
  IMG_0614
  IMG_0630
  IMG_0648
  IMG_0657
  IMG_0660
  IMG_0678

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: