close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2017

  Na zaproszenie Muzeum Jadra w mieście Loznica konsul Paweł Sokołowski wziął udział w otwarciu wystawy „Sondermajerowie - rodem Polacy, w sercu Serbowie”, poświęconej rodzinie Sondermajer.

  Kustosz Muzeum, p. Goran Vilić, przedstawił losy tej zasłużonej dla Serbii rodziny, konsul przekazał zebranym informacje dotyczące udziału lekarzy z Polski w tworzeniu podstaw serbskiej medycyny. W spotkaniu, obok przedstawicieli lokalnych władz i dyrekcji Muzeum Lotnictwa w Belgradzie, wzięli udział członkowie rodziny Sondermajer.

  Roman Sondermajer, pochodzący z polsko-bawarskiej rodziny zamieszkałej w Galicji, po studiach w Krakowie (był studentem słynnego prof. Jana Mikulicza-Radeckiego, a później docentem na Wydziale Chirurgii) w 1889 r. przybył do Serbii, gdzie został naczelnikiem Pierwszego Oddziału Chirurgii w szpitalu wojskowym w Belgradzie i stworzył podwaliny pod serbską chirurgię wojskową; jako naczelnik służb medycznych Serbii wziął także czynny udział w wojnach bałkańskich i I wojnie światowej. Jego synowie – Tadeusz - Tadija (pilot myśliwski z okresu I wojny światowej, później pionier  i twórca cywilnego lotnictwa Serbii), Władysław (żołnierz i pilot myśliwski z okresu I wojny światowej) i Stanisław – Staško (najmłodszy żołnierz serbski, poległy w bitwie po Cerem w 1914 r.) uznawani są dzisiaj za serbskich bohaterów.

   


  Fot.: Ambasada RP w Belgradzie

   

  wystawa5
  wystawa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: