close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 listopada 2017

  W dniu 18.11 br. konsul Paweł Sokołowski oraz przedstawiciele Polonii w Niszu złożyli wieniec przy grobie Wilibalda Czoka, polskiego księdza katolickiego działającego w końcu XIX w., założyciela pierwszego na terenie Serbii katolickiego kościoła.

  Podczas spotkania, które odbyło się po wizycie na cmentarzu, omówione zostały szczegóły udziału w spotkaniu wigilijnym 16.12. oraz zasady współtworzenia biuletynu YU-Polonia poprzez nadsyłanie artykułów dot. zdarzeń polonijnych.

  W tym samym dniu konsul odwiedził działającą od października br. szkółkę polonijną w Kragujevacu, w której lekcje języka polskiego pobiera siedmioro dzieci; na zajęcia przybyli także przedstawiciele Polonii z Kragujevaca.

  24.11 konsul oraz przedstawiciele Polonii - potomkowie dr. Leonarda Lontkijevicia (Łątkiewicza), który przyczynił się do rozwoju medycyny w Serbii w XIX w., złożyli wieniec na grobie dr. Aćima Medovicia (Joachima Midowicza), wybitnego lekarza i współzałożyciela Serbskiego Towarzystwa Lekarskiego; w rodzinnym grobie spoczywają także członkowie rodzin Medović i Lontkijević.

   

   

  Fot.: Ambasada RP w Belgradzie

  medo wieniec
  w czok 2017 2
  Wilibald Czok polski misionarz w Serbii
  medo daleko
  IMG-20171118-00910
  IMG-20171118-00912

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: