close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 października 2018

  W dniu 1 października br. z okazji Światowego Dnia Architektury, na Wydziale Architektury Uniwersytetu Belgradzkiego odbyła się II Noc Architektury.

  Motywem przewodnim tegorocznej edycji  wydarzenia była „Zielona, ekologiczna i zrównoważona architektura”. Swoje wystawy zaprezentowało 8 krajów: Australia, Austria, Chorwacja, Dania, Izrael, Polska, Serbia oraz Słowacja.

  Ponad tysiąc odwiedzających miało okazję zapoznać się z „Rozwiązaniami z Kopenhagi” - zrównoważonymi rozwiązaniami urbanistycznymi stosowanymi w stolicy Danii, wystawą "Konserwacja i rekonstrukcja: Bauhaus i budynki w międzynarodowy stylu w Tel Awiwie", która przedstawia nowoczesną architekturę w Izraelu. Zespół studentów Wydziału Architektury w Belgradzie zaprezentował wielofunkcyjny, energooszczędny i samowystarczalny pawilon TWIST BOX, a Słowacja "Ecokapsułę".

   

  Ambasada RP w Belgradzie, w ramach Stulecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiła wystawę „Wieczność i chwila 1918-1939 – Polska architekturą silna”, która przybliża potencjał i stabilność niepodległej II Rzeczypospolitej oraz krótki czas, w którym realizowano ambitne wizje nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się państwa. Wybór obiektów zaprezentowanych na wystawie stanowił podsumowanie sposobów prezentacji odrodzonego po 123 latach niewoli kraju poprzez modernistyczną architekturę.

   

  Podczas „II Nocy Architektury” odwiedzający mogli zapoznać się również z wystawą  i filmami „Zielona architektura i ekologiczna zabudowa” Roberta Koniecznego – jednego z 40 najlepszych architektów na świecie poniżej 40 roku życia. Projekt domu Arka autorstwa polskiego architekta został również uznany za najlepszy dom świata w konkursie Wallpaper Design Awards 2017.

   

   

   

  Fot.: Ambasada RP w Belgradzie

   

  IMG_4404
  IMG_4453
  IMG_4455
  IMG_4467

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: