close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 lipca 2019

  Projekt Municipal infrastructure Resilience Framework, realizowany w ramach Inicjatywy Wzmocnienia Gospodarczego (Economic Resilience Initiative - ERI), ma na celu modernizację, wymianę i rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Serbii.

  Uroczyste podpisanie dokumentu na grant w wysokości 10 mln EUR miało miejsce w siedzibie rządu Republiki Serbii, w obecności premier RS A. Brnabić, przy udziale mediów, a także szefa Delegatury UE w Serbii S. Fabriziego, szefowej przedstawicielstwa EBI na Bałkany Zachodnie D. Negre, ambasadora Włoch C. Lo Cascio. Umowa została podpisana przez przedstawicielkę EBI na Serbię A. Solecką i dyrektora Biura Zarządzania Inwestycjami Publicznymi M. Blagojevicia.

   

  ERI obejmuje kraje południowego sąsiedztwa (Algieria, Egipt, Gaza/Zachodnie Wybrzeże, Jordania, Liban, Maroko, Tunezja, Syria, Libia) oraz Zachodnich Bałkanów (Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Północna Macedonia, Kosowo). W 2017 r. Polska dokonała wpłaty na Fundusz ERI w kwocie 50 mln EUR.

   

  W swoim przemówieniu premier RS A. Brnabić podkreśliła, że zaopatrzenie w wodę nadal pozostaje istotnym problemem w prawie wszystkich gminach w kraju, poinformowała także, że łączne środki na modernizację i rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach projektu wyniosą 50 mln EUR. Na te sumę składa się grant inwestycyjny w wys. 10 mln EUR oraz kredyt EBI w wysokości 40 mln EUR. Premier A. Brnabić wskazała także, że Włochy i Polska są największymi donatorami funduszu ERI, a podpisana Umowa jest kolejnym przykładem jak ważne dla Serbii jest członkostwo w UE.

   

   

   

   

  Fot.: K. Janik/Ambasada RP w Belgradzie

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: