close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 20 września 2018

  W dniu 15 września 2018 r. na obiektach sportowych Ada Ciganlija w Belgradzie odbył się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Diplomats 4 Children” zorganizowany przez Ambasadę RP w Belgradzie i Ambasadę Słowacji w Belgradzie.

  W trakcie Turnieju zespoły złożone z Ambasadorów, dyplomatów i przedstawicieli Ambasad akredytowanych w Serbii oraz instytucji zagrali o pamiątkowy puchar i medale. Ideą i motywem przewodnim tego wyjątkowego wydarzenia sportowego była pomoc najbardziej potrzebującym oraz promocja zdrowego i aktywnego trybu życia.

   

  Celem Charytatywnego Turnieju Piłki Nożnej „Diplomats 4 Children” była zbiórka pieniędzy na rzecz organizacji „Prihvatilište za decu“ (Schronisko dla dzieci) z Belgradu, która zajmuje się pomocą serbskim dzieciom.

  Podczas uroczystego otwarcia Turnieju licznie zgromadzonych przywitała Ambasador Słowacji w Serbii Dagmar Repčekova, która podziękowała Ambasadom za udział. „Jestem bardzo zadowolona, że Ambasada Republiki Słowackiej jest jednym z organizatorów Turnieju i mam nadzieję, że stanie się on tradycyjnym miejscem spotkań dyplomatów w celu pomocy dzieciom“.

   

  W imieniu Ambasady RP w Belgradzie wszystkich obecnych przywitał Ambasadora RP w Serbii Tomasz Niegodzisz, który przypomniał, że Turniej został zorganizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Międzynarodowy charakter akcji podkreślił dodatkowo fakt, że tego samego dnia w Polsce był obchodzony Narodowy Dzień Sportu dedykowany każdemu, kto rozpoczyna przygodę z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia.

   

  Pan Filip Marjanović, członek Rady Miejskiej miasta Belgrad, powiedział, że miasto jest dumne z Ambasad oraz przedstawicieli instytucji państwowych, które zebrały się na bosiku, aby grać w piłkę nożną dla dzieci. Ponadto dodał, że „miasto będzie zawsze wspierać podobne wydarzenia“.

   

  Danijela Stanković, dyrektorka „Schroniska dla dzieci”, głównego beneficjenta Turnieju, podziękowała placówkom za organizację wydarzenia i przypomniała, że dzieci w Schronisku naprawdę żyją w trudnych warunkach, a tego typu akcje rozwijają świadomość społeczną w celu pomocy najbardziej potrzebującym.

  Ambasador RP w Serbii i Ambasador Słowacji w Serbii wspólnie z przedstawicielem miasta i „Schroniska dla dzieci“ symbolicznym kopnięciem piłki oficjalnie rozpoczęli Turniej.

  Podczas rozgrywek, na trzech boiskach równolegle rozgrywane były mecze pomiędzy: Ambasadą Chorwacji, Ambasadą Republiki Czech, Ambasadą Finlandii, Ambasadą Francji, Ambasadą Grecji, Ambasadą Włoch, Ambasadą Kanady, Ambasadą Niemiec, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasadą Federacji Rosyjskiej, Ambasadą USA, Ambasadą Słowacji, Ambasadą Ukrainy, Ambasadą Wielkiej Brytanii, Delegaturą UE w Serbii, Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Serbii, Ministerstwem Sportu i Młodzieży Republiki Serbii.

   

  Licznie zebrani goście cieszyli się wyjątkowym widowiskiem piłkarskim, a część Ambasad przygotowała tradycyjne potrawy i napoje charakterystyczna dla ich krajów. Dzięki temu podczas przerw między meczami zawodnicy mogli zasmakować wielu przysmaków.

   

  Pierwsze miejsce w Turnieju zdobył zespół Ambasady Stanów Zjednoczonych w Belgradzie, który w zaciętym finale pokonał 1:0 reprezentację Ambasady Federacji Rosyjskiej. Trzecie miejsce wywalczyła Ambasada Grecji.

  Organizatorzy zadbali o to, aby wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowy puchar.

  W trakcie Turnieju przeprowadzono aukcję charytatywną ponad 30 przedmiotów ofiarowanych przez serbskie i międzynarodowe gwiazdy sportu oraz medalistów Igrzysk Olimpijskich. Całkowity dochód uzyskany w trakcie licytacji został przekazany na rzecz podopiecznych „Schroniska dla dzieci“.

   

  Turniej wsparli: Marka 4F, Saruna Wellness & Fitness center, Misja OBWE w Serbii, Komitet Olimpijski Serbii, Serbski Związek Piłki Nożnej, Fundacja Novaka Djokovića, Klub Piłkarski „Partizan“, Agencja ochrony „Sunčev krug obezbeđenja“, Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Piłki Nożnej, Słowacki Związek Piłki Nożnej, Niemiecki Związek Piłki Nożnej, Włoski Związek Piłki Nożnej i Ukraiński Związek Piłki Nożnej, Fundacja Marcina Gortata MG13, Smart woda i Bambi plazma.

   

  Organizatorzy Turnieju serdecznie dziękują wszystkim Ambasadom i instytucjom, które wzięły udział i wsparły to wyjątkowe wydarzenie, umożliwiając pomoc najbardziej potrzebującym.

   

   

   

  Fot.: Color Media Communications

  Diplomats 4 children (5)
  Diplomats 4 children (14)
  Diplomats 4 children (16)
  Diplomats 4 children (21)
  Diplomats 4 children (29)
  Diplomats 4 children (30)
  Diplomats 4 children (69)
  Diplomats 4 children (71)
  Diplomats 4 children (95)
  Diplomats 4 children (133)
  Diplomats 4 children (134)
  Diplomats 4 children (161)
  Diplomats 4 children (172)
  Diplomats 4 children (202)
  Diplomats 4 children (204)
  Diplomats 4 children (206)
  Diplomats 4 children (218)
  Diplomats 4 children (219)
  Diplomats 4 children (221)
  IMG_28981
  my11

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: