close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2018

  W dniu 27 września w budynku Urzędu Ochrony Zabytków Kultury Miasta Belgradu na Kalemegdanie, została otwarta 6. Międzynarodowa konferencja naukowa „ Stosunki jugosłowiańsko-polskie w XX wieku”.

  Konferencja jest organizowana od 2013 co roku, na przemian w Belgradzie i Bydgoszczy.

  Konferencję otworzyli: Olivera Vučković, dyrektorka Urzędu Ochrony Zabytków Kultury Miasta Belgradu; prof. dr Tibor Sabo, wiceminister oświaty, nauki i rozwoju technologicznego RS; Tomasz Niegodzisz, Ambasador RP w Serbii; prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz prof. dr Momčilo Pavlović, dyrektor Instytutu Historii Współczesnej w Belgradzie.

   

  W konferencji bierze udział 35 naukowców z Polski, Serbii  oraz Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny.  Gośćmi inauguracji byli również uczniowie Gimnazjum nr XIII w Belgradzie i uczniowie  Liceum Ogólnokształcącego Nr IV im. Stefana Żeromskiego z Wrocławia.

  Dwudniowa konferencja jest  okazję do zaprezentowania mniej znanych faktów z wspólnej historii Polski i Jugosławii/Serbii oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń  pomiędzy polskimi i serbskimi ośrodkami naukowymi i innymi  instytutami  z terenów byłej Jugosławii. Podczas konferencji  uczestnicy  mogą obejrzeć wystawę  „Zmiany granic Polski na przestrzeni dziejów”. Drugiego dnia konferencji,  uczestnicy wezmą udział w spotkaniu,  które odbędzie się w Ambasadzie RP w Belgradzie.

   

   

  Fot.: Ambasada RP w Belgradzie

  DSC_0462
  DSC_0493

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: