close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • KOMUNIKATY

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Belgradzie informuje o możliwych utrudnieniach w centrum Belgradu w związku z trwającymi protestami antyrządowymi.

   

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Belgradzie informuje o możliwych utrudnieniach w centrum Belgradu w związku z trwającymi protestami antyrządowymi. W trakcie demonstracji mogą występować utrudnienia w transporcie w wielu obszarach miasta. Zalecane jest zachowanie ostrożności, unikanie przebywania w okolicach protestów (Studentski Trg, Trg Republike, okolice siedzib Prezydenta i Parlamentu, budynek telewizji państwowej RTS, budynek rządu), stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie komunikatów i informacji w mediach.

   

   

   

  Szanowni Państwo,

  uprzejmie informujemy, że w ubiegłym tygodniu Instytut Zdrowia Publicznego w Niszu ogłosił epidemię grypy na terytorium miast Nisz i Užice w centralnej Serbii. Jak wynika z informacji Instytutu ds. Zdrowia Publicznego Serbii (Institut za javno zdravlje Srbije) z dnia 14.02.2019  (http://www.batut.org.rs/index.php?lang=3 w zakładce „Aktuelno”), w całej Serbii od października 2018 r. na grypę lub choroby o podobnych objawach zachorowało ok. 104.000 osób, w ciągu ostatnich 2 tygodni liczba zachorowań znacznie wzrosła, zwłaszcza w grupie dzieci do lat 4.  W ww. okresie zanotowano 29 przypadków śmiertelnych wynikających z komplikacji pogrypowych, m.in. w Niszu, Belgradzie i Čačaku. W związku z przewidywanym wzrostem liczby zachorowań w całej Serbii odwołano zajęcia szkolne do dnia 25.02.2019 r.  Zaleca się zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad zapobiegania infekcji. Nie skierowano szczególnych ostrzeżeń dla odwiedzających Serbię.

   

   

   

  Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych w zbiorach konsularnych

   

  (kliknij tu)

   

   

   

  UWAGA!

  Uprzejmie informujemy, że w 2018 r. na wszystkich autostradach w Serbii wprowadzono pomiar średniej prędkości na odcinkach pomiędzy punktami opłaty autostradowej. Przekroczenie dozwolonej średniej prędkości  nawet o 1 km skutkować będzie nałożeniem wysokich kar pieniężnych, do zapłaty natychmiast po przeprowadzeniu czasochłonnego postępowania przed sądem ds. wykroczeń.

   

  Ruch drogowy

  Uprzejmie informujemy, że obecnie czynne są wszystkie przejścia graniczne pomiędzy Serbią a Węgrami, Chorwacją, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Czarnogórą i Kosowem. Jednak w związku z zaostrzeniem kontroli na granicach strefy Schengen, zwłaszcza od piątku po południu do poniedziałku, można się liczyć z koniecznością nawet kilkugodzinnego oczekiwania na przejściach granicznych z Węgrami i Chorwacją.

   

   

  Uwaga!

  uprzejmie informujemy, że w Serbii ograniczone lub niemożliwe jest korzystanie z kart płatniczych i kredytowych "Diners Club". Zaleca się realizację płatności za pomocą kart innych firm lub gotówki.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: